Białe i lśniące firanki są stałym elementem ozdobnym w większości domów. Ulubione firanki z czasem stają się poszarzałe, czy zażółcone. Pranie w pralce, niestety nie daje efektów i firanki w dalszym ciągu nie są tak śnieżnobiałe jakbyśmy tego chcieli. Mamy na to kilka sposobów!

Jak wybielić firanki?

Krótki, długie, gładkie z wzorem czy marszczone, na temat gustów się nie dyskutuje. Każdy kupuje i wiesza takie firanki jak mu się podobają, i pasują do wnętrza. Jak wiemy wiszące w oknach firanki, codziennie przez kilka tygodni narażone są na intensywne promienie słoneczne, a szczególnie latem. Kurz, pył, zanieczyszczone powietrze, szczególnie te w większych miastach czy dym papierosowy znacznie wpływają na wygląd naszych firanek. Niestety taki proces bardzo często odznacza się na firanach. Poszarzałe i zżółknięte a czasem nawet wręcz brudne firanki, nie są odpowiednią wizytówką naszego domu. Co zrobić aby odzyskać biel firanek?

Domowe sposoby na białe firanki

Pranie i odpowiednia pielęgnowanie firanek, jest bardzo ważne aby długo utrzymać je w jak najlepszym stanie. Drugą ważną czynnością jest ich wybielanie. Istnieje kilka sposobów, aby w zaciszu domowym wybielić nasze firany. Oto one:

Sól kuchenna

Sól kuchenna wybiela firanki
Sól kuchenna wybiela firanki

Należy przygotować roztwór solny w następujących proporcjach 7 łyżek soli na 5 litrów wody. Do tak przygotowanego roztworu należy umieścić wcześniej wyprane i wysuszone firanki.

Proszek do pieczenia

Podobnie jak w przypadku soli, przygotowujemy roztwór do którego wsypujemy 1 duży proszek do pieczenia również na 5 litrów wody. W tak przygotowanym roztworze moczymy firanki od 15 minut do 1h.  Następnie pierzemy firanki w specjalnym proszku do firan, lub do białych tkanin.

Soda oczyszczona

W przypadku sody oczyszczonej, sprawa jest o wiele prostsza. Należy bezpośrednio dodać ją do prania. Wsypujemy do bębna 2-3 łyżki sody i pierzemy na programie do tkanin delikatnych.

Amoniak

Bardzo podobne działanie do sody oczyszczonej. Jednak w przypadku amoniaku należy przygotować roztwór  1 łyżeczki amoniaku na 1 litr wody. Następnie należy moczyć firanki i wyprać.

Ocet

Pół szklanki octu należy dodać do prania, następnie uprać firany w proszku przeznaczonym do tkanin białych.

Skorupki jajek

skorupki jajek na białe firanki
Skorupki jajek na białe firanki

Bardzo stary „babciny” sposób, a jakże skuteczny. Skorupki z jajek należy umieścić w specjalnym woreczku i umieścić je w bębnie pralki. Do prania używamy dodatkowo proszku.

Cytryna

Cytryna prócz właściwości wybielających, doskonale poradzi sobie z eliminacją zapachów. Wystarczy wycisnąć sok z kilku cytryn – dodać go do miski z wodą, i wymoczyć firany. Po wymoczeniu firanki należy wyprać w proszku.

Aspiryna

Przygotuj 5 tabletek aspiryny – rozpuść je w misce z wodą, następnie wymoczyć firanki. Tak wymoczone firanki pierzemy następnie w proszku.

A co poza domowymi sposobami?

Jeżeli Twoje firanki potrzebują mocniejszych środków wybielających, lub po prostu wolisz kupić gotowe produkty, to w każdym większym sklepie możesz kupić gotowe proszki czy płyny przeznaczone do wybielania firanek. Dostępne są również wybielacze, jednak warto zaznaczyć iż są to silne substancje chemiczne, które mogą z czasem również negatywnie wpłynąć na wygląd firan.

Metoda którą zamierzasz wybielić firanki nie ma znaczenia, należy jednak pamiętać aby firanki prać w programie do tkanin delikatnych i stosować sprawdzone proszki do prania.  Firanek nie wolno gotować, chlorować i suszyć w suszarkach automatycznych. Aby ułatwić sobie prasowanie, należy mokre firanki rozwiesić tak, aby jak najmniej były pozaginane. Firany czy zasłonki są bardzo ładnym elementem ozdobnym w naszych domach, który nadaje nie tylko efektu dekoracyjnego, ale również sprawią iż pomieszczenie staje się znacznie cieplejsze i przytulniejsze.

  • profil zaufany

    Jak założyć profil zaufany?

    Dzięki coraz to nowszej technologii, coraz więcej spraw możemy załatwić w prosty i szybki …
Comments are closed.