Demiseksualizm jest pojęciem dosyć obcym, i dotyczy osób które żyją w związku. Jest to dosyć częsta przypadłość, szczególnie u osób bardzo emocjonalnych. Na czym polega demiseksualizm?

Co to jest demiseksualizm?

Demiseksualizm, polega na braku odczuwania napięcia seksualnego w fazie początkowej związku. Osoby demiseksualne, nie odczuwają potrzeby zbliżenia, dopóki nie będę miały pewności, że z drugą osoba łączą je silne więzi emocjonalne. Gdy taka więź się pojawia, osoba demiseksualna zaczyna odczuwać potrzebę zbliżenia.

Należy pamiętać, iż takie osoby nie są odchyleniem od normy, i potrafią tworzyć normalne związki. Jedyną kwestią różniącą jest czas, w którym taka osoba zdecyduje się na współżycie. Dużą zaleta demiseksualizmu jest fakt, iż nie ocenia on innych przez atrakcyjność, ale poprzez charakter, czy sposób bycia.

Czy demiseksualizm jest nową orientacją  seksualną?

Wiele osób demiseksualizm uważa za jedną z odmian orientacji seksualnej. W samej nazwie, możemy doszukać się wyjaśnienia, mianowicie:

  • demi” – słowo to oznacza pół

Określa to demiseksualistę jako osobę seksualną, oraz aseksualną – pół na pół.

Nie ma znaczenia, czy związek będą tworzyć osoby różnej płci, o tej samej płci, osoby biseksualne czy transgenderyczne. Demiseksualizm może dotknąć każdej osoby, w każdym związku, i zawsze najważniejszą kwestią będzie więź emocjonalna, nie pociąg fizyczny.

Jak rozpoznać demiseksualność?

Bardzo ciężko rozpoznać osobę demiseksualną. Głównym objawem zazwyczaj jest utrzymywanie dystansu z partnerem, co często może być odebrane jako odrzucenie lub jako formę relacji przyjacielskiej. Osoba demiseksualna stawia więź emocjonalną na pierwszym miejscu, nie zakochuje się od pierwszego wejrzenia, nie uprawia przygodnego seksu, i nie pozwala na szybkie współżycie z partnerem jeżeli znajomość trwa zbyt krótko.

Brak ochoty na seks, może być negatywnie odebrane przez partnera, jednak w takich sytuacjach warto odbyć szczera rozmowę, ponieważ nacisk na współżycie może tylko zaszkodzić. Takie osoby wymagają bliskości, rozmowy, czułości a przede wszystkim poznania drugiej osoby, zaufania jej i nawiązania więzi o którą chodzi najbardziej. Ogólnie mówiąc, chodzi po prostu o zaufanie, sympatię i upewnienie się co do uczuć.

Czy demiseksualizm ma coś wspólnego z aseksualizmem?

Nie! Stanowczo zaprzeczamy, aby te dwie formy były spójne. Różnica jest dosyć jednoznaczna, ponieważ osoby aseksualne zupełnie nie odczuwają pociągu seksualnego. Warto zaznaczyć, iż aseksualności nie da się wyleczyć, jest to problem wrodzony, i nie jest spowodowany spadkiem libido.

Demiseksualność jest zjawiskiem emocjonalnym, osoby zmagające się z nią odczuwają pociąg seksualny, ale tylko jeżeli nawiążą bliższą relacje uczuciową.

Czy jestem demiseksualną osobą? Wykonaj test

Zastanawiasz się czy możesz być osobą demiseksualną? Masz problem z pociągiem fizycznym przy pierwszych spotkaniach? Mamy dla Ciebie test, który być może odpowie na nurtujące pytanie.

Pytanie Twoja szczera odpowiedź
Skupiasz się na osobowości nie wyglądzie? TAK
Poważniejsze relacje uczuciowe, musi poprzedzać przyjaźń? TAK
Pierwsza randka nigdy nie kończy się zbliżeniem intymnym? TAK
Seks nie jest najważniejszy w związku? TAK
Każdy związek traktujesz bardzo poważnie? TAK
Najważniejsza jest dla Ciebie relacja/ silna więź? TAK
Podczas seksu lubisz czuć się swobodnie i pewnie, i nie jest to związane tylko na satysfakcji seksualnej? TAK

Jeżeli na powyższe pytania odpowiedziałeś/odpowiedziałaś twierdząco, może to oznaczać że jesteś osobą demiseksualną. Aby to zdiagnozować, możesz skorzystać z pomocy seksuologa.

Osobowość, charakter, styl bycia,  czy temperament to najczęściej doceniane cechy przez osoby demiseksualne. Wygląd zewnętrzy schodzi na drugi plan, inne walory estetyczne również nie maja znaczenia. Liczy się przede wszystkim zaufanie, uczucie, przyjaźń i odczuwalna mocna więź emocjonalna.  Osoby demiseksualne tworzą normalne  i udane związki, w których współżycie jest naturalnym zjawiskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.