Xbox Game Pass to usługa ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród graczy w każdym wieku. W 2017 roku wypuścił ją na rynek Microsoft, który teraz spija przysłowiową śmietankę. Platforma rozrasta się w naprawdę imponującym tempie, bo ciężko o tydzień, w którym nie zapowiedziano by choć jednej nowej gry, która niedługo wzbogaci jej bibliotekę. Od jakiegoś czasu w ramach abonamentu XGP Ultimate można grać w chmurze. Ale w zasadzie jak to właściwie działa? Na to pytanie odpowiemy sobie w niniejszym artykule.

Jak działa usługa Xbox Cloud Gaming pozwalająca na granie w chmurze?

Zacznijmy od tego, że do grania w chmurze w ramach abonamentu Microsoftu niezbędna jest subskrypcja Xbox Game Pass Ultimate – „podstawowe” wydanie nie wystarczy. Całość działa bardzo prosto: użytkownik wybiera interesującą go grę, która następnie jest uruchamiana na konsolach Xbox Series X po stronie Microsoftu. Potem w ramach łącza internetowego obraz wraz z dźwiękiem jest przesyłany na sprzęt gracza, który może już rozpocząć zabawę. Całość przypomina oglądanie interaktywnego filmu – można grać jednocześnie nie wykorzystując do tego mocy obliczeniowej swojego urządzenia.

Xbox Cloud Gaming działa obecnie na komputerach przez przeglądarkę oraz smartfonach i tabletach. Aby rozpocząć zabawę, w większości przypadków trzeba podłączyć pad do telefonu, ale niektóre gry obsługują już sterowanie dotykowe i można się obejść bez wspomnianego akcesorium.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc grać w chmurze dzięki Xbox Game Pass Ultimate?

Kluczowym elementem jest dobrej jakości łącze internetowe. Microsoft zaleca internet o minimalnej prędkości pobierania na poziomie 10 MB/s, ale do komfortowej gry warto mieć przynajmniej dwa razy tyle. Ponadto trzeba oczywiście posiadać aktywną subskrypcję Xbox Game Pass Ultimate i do większości gier – wspomniany wcześniej kontroler. Jeśli chodzi o urządzenia, to nadadzą się właściwie wszystkie smartfony z Androidem 6.0 i nowszym oraz iPhone’y z iOS 14.4 i w górę.

Nie da się ukryć, że podane wymagania nie są zbyt wygórowane – z pewnością spełnia je większość graczy.

Jak działa Xbox Cloud Gaming? Podsumowanie

Trzeba uczciwie przyznać, że Xbox Cloud Gaming nie jest przesadnie skomplikowanym rozwiązaniem. Zasady jego działania bez problemu zrozumieją nawet osoby niezbyt obeznane z technologią. Pod koniec warto przypomnieć, że omawiana usługa wciąż jest dostępna w wersji beta, co oznacza, że mogą występować związane z nią problemy. Niektórzy gracze narzekają na takie aspekty jak kiepska jakość obrazu czy zacinanie się dźwięku, jednak z czasem wszystkie te niedogodności z pewnością odejdą w niepamięć.

Wszystkim osobom, które nie są zadowolone z działania gier w chmurze w ramach Xbox Cloud Gaming nie pozostaje nic innego, jak uzbrojenie się w cierpliwość. Microsoft bowiem stale ulepsza swoją usługę i stopniowo eliminuje zgłaszane przez graczy błędy. A wy odpalaliście już jakieś tytuły w chmurze? Koniecznie dajcie znać w komentarzach poniżej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.