Borderline to osobowość, którą nazywa się również osobowością z pogranicza lub pogranicznym zaburzeniem osobowości. Jest to często występujące zaburzenie, które cechuje się m.in. niestabilnością nastroju, zaburzeniami tożsamości oraz poczuciu niespełnienia i wewnętrznej pustki. Czy zaburzenie można wyleczyć?

Co to jest borderline?

Borderline to zaburzenie osobowości, która objawia się niestabilnością nastroju, zaburzeniami związanymi z własną tożsamością oraz wewnętrznym poczuciu niespełnienia oraz pustki. Osoba zmagająca się z borderline często ma problemy z przewagą negatywnych uczuć, lękiem, porzuceniem oraz poczuciem kruchości. Problem osobowości borderline dotyczy sporej grupy osób, która ciągle się powiększa.

Jest to trudne do zrozumienia schorzenie, bowiem chorzy mają problem z nawiązywaniem stabilnych, trwałych relacji. Mówiąc krótko, są to osoby rozchwiane emocjonalnie, co znacząco wpływa na ich codzienne życie i utrudnia wiele rzeczy. Co więcej, pacjenci zmagający się z zaburzeniami osobowości borderline mają skłonność do podejmowania bardzo nieodpowiedzialnych decyzji. Często sięgają po substancje psychoaktywne, podejmują się prób samobójczych lub dochodzi do regularnego samookaleczania.

Osoby z borderline zmagają się równie często z zaburzeniami odżywiania,
czego najczęstszym skutkiem jest anoreksja i bulimia.

Jak rozpoznać zaburzenie osobowości borderline?

Znając zachowania osób zmagających się z borderline, można łatwo rozpoznać osoby, które mają problem z zaburzeniami osobowości. Objawy są na tyle charakterystyczne, że nie powinny sprawiać większych kłopotów. Z całą pewnością w oczy rzuci się dyskomfort danej osoby przebywającej wśród społeczeństwa. Takie osoby mają problemy z nawiązywaniem trwałych i dobrych relacji międzyludzkich.

Niska samoocena, brak poczucia własnej wartości to kolejne cechy osób z zaburzeniami. Złe samopoczucie, podatność na stres oraz pesymistyczne scenariusze to typowe zachowania osób, które mają do czynienia z borderline. Warto zaznaczyć, że tacy ludzie nigdy nie zauważają problemu w sobie, lecz szukają go wśród innych. Dążą oni do ciągłych zmian. Są to również osoby, które często wywołują sporo konfliktów.

Borderline test

Pytanie Odpowiedź
Często czujesz pustkę? TAK/NIE
Popadasz w złość? TAK/NIE
Masz skłonność do autoagresji? TAK/NIE
Masz myśli samobójcze? TAK/NIE
Próbowałaś kiedyś odebrać sobie życie? TAK/NIE
Tworzysz burzliwe związki? TAK/NIE
Zachowujesz się impulsywnie? TAK/NIE
Odczuwasz częste wahania nastroju? TAK/NIE
Nie potrafisz działać konsekwentnie? TAK/NIE
Bardzo szybko tracisz zapał do działania? TAK/NIE

Jeżeli większość Twoich odpowiedzi jest twierdząca, zachęcamy do skonsultowania swoich odpowiedzi z psychologiem. Być może występuje u Ciebie osobowość borderline.

Przyczyny występowania borderline

Pomimo tylu lat, do dziś dokładnie nie zbadano ani nie określono przyczyny występowania zaburzenia osobowości borderline. Niektórzy twierdzą, że może to być związane z doświadczeniami z przeszłości, inni, że to środowisko może mieć znaczący wpływ na stan psychiki danej osoby. Jednak traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa, jak porzucenie lub śmierć opiekuna, mogą pozostać w człowieku na długi czas.

Skutkiem takich sytuacji jest nie otwieranie się na ludzi, problem z samooceną i spełnieniem. Błędy w wychowaniu, brak miłości czy ciągły krytycyzm również mogą utkwić w głowie dziecka. Jednak z czasem okazało się, że kilka osób uważa występowanie borderline za czynnik genetyczny.

Diagnostyka oraz leczenie borderline

W przypadku, kiedy występuje podejrzenie borderline u danej osoby, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Pomocną dłoń w tym kierunku z pewnością wyciągnie psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra. Wizyta rozpoczyna się szczegółowym wywiadem oraz przeprowadzeniem kilku ćwiczeń, dzięki czemu lekarz będzie mógł ocenić osobowość. Życie z osobą, która zmaga się z zaburzeniem osobowości nie należy do łatwych, jednak da się to opanować. Przede wszystkim nie można się dać zmanipulować osobie chorej. Nie można również dopuścić do sytuacji, kiedy nasze myśli będą podobne do myśli chorego. Warto zapoznać się ze szczegółami schorzenia, aby wiedzieć jak postępować w takich sytuacjach.

Pacjentom z osobowością borderline może przyjść z pomocą leczenie farmakologiczne i psychoterapia. Oczywiście skrajne przypadki, jak np. próby samobójcze, są zupełnie inaczej rozpatrywane, a pacjenci zostają poddani hospitalizacji. Istnieją również łagodne przypadki, gdzie wystarcza rozmowa z chorym i próba zmiany jego toku myślenia.  Osobowość borderline to poważne wyzwanie w codziennym funkcjonowaniu. Osoby te są bardzo zagubione, osamotnione. Sposobów na walkę z borderline jest ogrom, a kluczem do sukcesu jest regularne uczęszczanie na terapię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.